2020 Sail - August Racing - Portsmouth Yardstick

Mississauga Sailing Club

BCE - Back calculated elapsed time.
Elapsed time behind winning boat.

Sunday Aug. 16 #1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 32.21 0.35.19 0.00.00 1.0
2 Aero 9 2244 Keith Dyke 32.14 0.37.08 0.01.35 2.0
3 Malabar 17 2 Craig Nogas 34.05 0.46.04 0.07.57 3.0
19 Wayfarer 7673 Mark Taylor OOD     5.0
19 CL16 1317 Anthony Faga OOD     5.0

Sunday Aug. 16 #2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 20.12 0.22.03 0.00.00 1.0
2 Aero 9 2244 Keith Dyke 20.25 0.23.31 0.01.17 2.0
3 Malabar 17 2 Craig Nogas 28.27 0.38.27 0.12.08 3.0
4 Byte 178 Michael Loo DNF     4.0
19 Wayfarer 7673 Mark Taylor OOD     6.0
19 CL16 1317 Anthony Faga OOD     6.0

Sunday Aug. 23 #1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 21.00 0.22.56 0.00.00 1.0
2 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 18.00 0.23.23 0.00.21 2.0
3 Albacore 3401 Ross & Eric Thompson 21.18 0.23.35 0.00.36 3.0
4 Wayfarer 10977 Rob Wierdsma 21.56 0.23.57 0.00.56 4.0
5 Hobie 14 49889 Nicolas Liebel 20.59 0.24.17 0.01.11 5.0
6 Wayfarer 4606 Dave & Jillian Haight 23.37 0.25.47 0.02.37 6.0
7 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 24.23 0.26.03 0.02.55 7.0
8 Wayfarer 7673 Mark Taylor 24.37 0.26.52 0.03.37 8.0
9 Malabar 17 2 Craig Nogas 21.51 0.29.32 0.04.53 9.0
10 Wayfarer 3948 Greg Lemon 28.24 0.31.00 0.07.24 10.0
11 Hobie 21 156 Mike Schmidt 23.18 0.31.17 0.06.13 11.0
12 CL16 1536 Sen Zhou 29.45 0.31.47 0.08.17 12.0
13 Nacra F18 672 Franz Bauer 21.40 0.34.43 0.07.22 13.0
19 Aero 9 2244 Keith Dyke OOD     15.0
19 Wayfarer ? Matt Cooper OOD     15.0

Sunday Aug. 23 #2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 19.17 0.21.03 0.00.00 1.0
2 Wayfarer 7673 Mark Taylor 19.58 0.21.48 0.00.41 2.0
3 Albacore 3401 Ross & Eric Thompson 19.50 0.21.58 0.00.49 3.0
4 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 16.58 0.22.02 0.00.45 4.0
5 Hobie 14 49889 Nicolas Liebel 19.12 0.22.13 0.01.01 5.0
6 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 21.42 0.23.11 0.02.00 6.0
7 Wayfarer 4606 Dave & Jillian Haight 21.55 0.23.56 0.02.38 7.0
8 Hobie 21 156 Mike Schmidt 20.26 0.27.26 0.04.45 8.0
9 CL16 1536 Sen Zhou 26.04 0.27.51 0.06.22 9.0
10 Nacra F18 672 Franz Bauer 18.00 0.28.51 0.04.52 10.0
11 Malabar 17 2 Craig Nogas 22.24 0.30.16 0.06.49 11.0
12 Aero 9 2244 Keith Dyke OOD     13.0
12 Wayfarer 10977 Rob Wierdsma DNS     13.0
12 Wayfarer 3948 Greg Lemon DNS     13.0
12 Wayfarer ? Matt Cooper OOD     13.0

Sunday Aug. 23 #3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 19.10 0.20.55 0.00.00 1.0
2 Wayfarer 7673 Mark Taylor 19.47 0.21.36 0.00.37 2.0
3 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 17.08 0.22.15 0.01.01 3.0
4 Albacore 3401 Ross & Eric Thompson 20.12 0.22.22 0.01.18 4.0
5 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 21.29 0.22.57 0.01.54 5.0
6 Wayfarer 4606 Dave & Jillian Haight 21.32 0.23.30 0.02.22 6.0
7 CL16 1536 Sen Zhou 25.33 0.27.18 0.05.58 7.0
8 Malabar 17 2 Craig Nogas 21.45 0.29.24 0.06.16 8.0
9 Nacra F18 672 Franz Bauer 20.24 0.32.42 0.07.21 9.0
10 Aero 9 2244 Keith Dyke OOD     11.0
10 Wayfarer ? Matt Cooper OOD     11.0
12 Hobie 14 49889 Nicolas Liebel DNS     12.0
12 Wayfarer 10977 Rob Wierdsma DNS     12.0
12 Hobie 21 156 Mike Schmidt DNS     12.0

Sunday Aug. 23 #4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Wayfarer 7673 Mark Taylor 18.58 0.20.42 0.00.00 1.0
2 Wayfarer 11222 Dave & Anne Pugh 19.13 0.20.59 0.00.15 2.0
3 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 16.14 0.21.05 0.00.17 3.0
4 Albacore 3401 Ross & Eric Thompson 19.13 0.21.17 0.00.31 4.0
5 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 20.38 0.22.03 0.01.15 5.0
6 Wayfarer 4606 Dave & Jillian Haight 21.21 0.23.18 0.02.23 6.0
7 Malabar 17 2 Craig Nogas 20.23 0.27.33 0.05.04 7.0
8 Nacra F18 672 Franz Bauer 18.51 0.30.13 0.05.56 8.0
19 Aero 9 2244 Keith Dyke OOD     10.0
19 Wayfarer ? Matt Cooper OOD     10.0

Thursday Aug. 27

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 14 49889 Nicolas Liebel 24.30 0.28.21 0.00.00 1.0
2 Wayfarer 7673 Mark Taylor 30.05 0.32.51 0.04.07 2.0
3 Wayfarer 11222 Ross & Eric Thompson 30.06 0.32.52 0.04.08 3.0
4 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 34.30 0.36.52 0.07.57 4.0
5 Aero 9 2244 Keith Dyke 35.35 0.41.00 0.10.58 5.0
6     Mark Dams OOD     6.0

Sunday Aug. 30 R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 35.05 0.45.34 0.00.00 1.0
2 CL16 558 Shelley Richards / Tony Bertram 43.30 0.46.28 0.00.51 2.0
3 Wayfarer 7673 Mark Taylor 43.13 0.47.11 0.01.29 3.0
4 Aero 9 2244 Keith Dyke 41.58 0.48.21 0.02.25 4.0
5     Mark Dams OOD     5.0

Sunday Aug. 30 R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 35.06 0.45.35 0.00.00 1.0
2 Aero 9 2244 Keith Dyke 40.05 0.46.11 0.00.31 2.0
3 Wayfarer 11222 Ross & Eric Thompson 43.40 0.47.40 0.01.55 3.0
4 Wayfarer 7673 Mark Taylor 45.35 0.49.46 0.03.50 4.0
5 Melges 20 122 Peter, Sophie & Jack Kozik 48.38 1.02.21 0.13.05 5.0
6 CL16 1536 Sen Zhou DNF     6.0
7     Mark Dams OOD     7.0

Sunday Aug. 30 R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm / Crew Elapsed Corrected BCE Points
1 VX One 212 Dave Tebbit / Tom Trestain 22.45 0.29.33 0.00.00 1.0
2 Wayfarer 7673 Mark Taylor 28.39 0.31.17 0.01.35 2.0
3 Aero 9 2244 Keith Dyke 28.19 0.32.37 0.02.40 3.0
4 Wayfarer 11222 Ross & Eric Thompson 30.35 0.33.23 0.03.31 4.0
5 Melges 20 122 Peter, Sophie & Jack Kozik 31.14 0.40.03 0.08.11 5.0
6     Mark Dams OOD     6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com